Materielansvarlig | Array Udskriv Array |
Skrevet af Jesper Jørgensen |
Mandag, 08 Marts 2010 13:08 |
Tidspunkt: Torsdag 18.00-19.30 (- mens sejlerne er på vandet)
Opgaver: Reparation og vedligehold af materiel. Der er hér tale om hyggeholdet, der måske over flereaftener taler om hvad og hvordan, - og så pludselig sker der noget…. Det handler om at have ”lange ører” og fornemmelse for nytteværdi og holdbarhed, - lidt fantasi og kreativitet er heller ikke at foragte blandt mandskabet.
Opgaverne kunne f.eks. være: Opfinde systemer der gør det nemt at holde orden (f.eks. afgrænsede områder med kroge etc. for opbevaring af 3 sæt bøjemateriel …) Diverse andre forbedringer for få midler. Sørge for benzin til følgebådene, rep./ vedligehold af trailere, jollevogne, trækvogne mm. Feje og rydde op i skuret Reparation af joller og udstyr. Etc. Etc.
Udstyr / Materiel: Nødvendige indkøb skal aftales med / godkendes af ungdomslederen Sejlklubbens værktøj står til rådighed. Lidt af dit eget værktøj med i bagagerummet kan jo måske også løse opgaven!
Bemanding: Handyman gruppen á i alt 2-3 personer. Gruppen planlægger selv de forestående opgaver Én person udpeges som ansvarshavende person. |